Na Slovensku sa zachovalo len päť drevených artikulárnych kostolov

08.07.2008 Kežmarok

Kežmarok 8. júla (TASR) - Drevený artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku zapísali 7. júla v kanadskom Quebecu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, čo podľa primátora Igora Šajtlavu zviditeľní mesto a zvýši jeho kredit.
Artikulárne kostoly sú slovenským špecifikom. Evanjelici ich stavali za prísnych pravidiel, ktoré platili od roku 1681 až do prijatia tolerančného patentu Jozefa II. Kežmarský je z roku 1717. \"Na Slovensku sa zachovalo len päť artikulárnych kostolov. O tom, že kežmarský sa ocitol v Zozname pamiatok UNESCO, som sa dozvedel v pondelok z internetu, \" povedal pre TASR tamojší evanjelický farár Roman Porubän. Dodal, že v roku 1996 ukončili rozsiahlu rekonštrukciu kostola, ale práce na obnove neustále pokračujú. \"Vlani bol zreštaurovaný organový chór, v tomto roku by mali levočskí reštaurátori vrátiť lesk chlapčenskému chóru. Predpokladám, že zápis medzi svetové pamiatky bude znamenať viac turistov. Niektoré cestovné kancelárie zaraďujú novozapísané pamiatky ihneď do svojej ponuky\".
Kežmarský drevený artikulárny kostol, ktorý má od pondelka prívlastok svetová kultúrna pamiatka, je prístupný pre turistov v letnej sezóne od pondelka do soboty dopoludnia od 9.00 hod. do 12.00 hod. a popoludní od 14.00 hod. do 17.00 hod. Podľa Porubäna väčšie skupiny (nad 10 osôb) sa môžu vopred ohlásiť a prehliadku im umožnia aj v inom čase.
Vyhľadávané sú koncerty, ktoré pravidelne poriadajú v artikulárnom kostole. \"Organ pozostáva z dvoch samotatných nástrojov. Väčší je z roku 1720. O sedem rokov neskôr ho doplnil malý pozitív. Je jedným z nástrojov, ktoré zaznievajú v rámci už tradičného Festivalu historických organov, \" priblížil Porubän. Dodal, že v najbližší piatok 11. júla o 18.00 hodine je na programe koncert Zlaté husle Jiřího Stivína.
Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO 7. júla v kanadskom Quebecu na 32. zasadnutí Výboru svetového dedičstva. Nominácia pozostáva zo súboru ôsmich drevených kostolov postavených v 16. až 18. storočí. Majú niekoľko typologických variácií v súlade s ich konfesionálnou príslušnosťou. Sú svedectvom vývoja architektúry a umenia v období svojho vzniku, prispôsobené geografickému a kultúrnemu kontextu. Evanjelické kostoly slúžia aj ako príklad tolerancie v Hornom Uhorsku počas obdobia protihabsburskeho odporu v 17. storočí.
V procese rozvoja turizmu a ochrany kultúrnych pamiatok sa chce Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR uchádzať v najbližšom čase o ďalší zápis do svetového kultúrneho dedičstva. Pôjde o rozšírenie lokality Spišský hrad a pamiatky v jeho okolí o Levoču a dielo Majstra Pavla na Spiši.
 

Vyberte región